Search
Close this search box.
آزمایش خون نوید بخش تشخیص سریع بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک amyotrophic lateral sclerosis (ALS)
آخرین مقالات:

آزمایش خون نوید بخش تشخیص سریع بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک amyotrophic lateral sclerosis (ALS)

چهارشنبه، 7 سپتامبر 2022 (HealthDay News) – تحقیقات جدید نشان می دهد که بیماران مشکوک به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) ممکن است به زودی در سریع ترین زمان تشخیص داده شوند و زمان گرانبهایی را که برای آن ها باقی مانده است هدر ندهند.

در سال 2020، یک آزمایش خون برای اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)،  بر اساس microRNA بخش های کوتاهی از مواد ژنتیکی، توسط دانشمندان شرکت Brain Chemistry Labs ایجاد شد. این آزمایش به پروتکل های دقیقی برای حمل و نگهداری نمونه های خون نیاز داشت که در دمای 80- درجه سانتیگراد نگهداری می شدند. این بدان معناست که در حال حاضر بسیاری از پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب نمی توانند از این آزمایش استفاده کنند.

اکنون، محققان بخش عصب‌شناسی دارتموث و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده گزارش داده‌اند که توانسته‌اند آزمایش اولیه را با نمونه‌های خونی که تحت چنین شرایط سختگیرانه جمع‌آوری و نگهداری نشده‌اند نیز تکرار کنند. در نتیجه در آینده ای نزدیک پزشکان متخصص نیز می توانند از این تست ها استفاده کنند.

آن ها این کار را با مقایسه نمونه‌های خون به دست آمده از 50 بیمارمبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) از مخزن زیستی ملی ALS ایالات متحده با 50 شرکت‌کننده سالم “کنترل” انجام دادند. محققان دریافتند که در این آزمایش جدید اثر انگشت ژنتیکی پنج توالی microRNA به دقت بین افراد مبتلا به ALS و افراد سالم تمایز قائل شد. به زبان ساده تر، این آزمایش با دقت بالا افراد بیمار مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را از افراد سالم، تنها با یک نمونه خون ساده تشخیص داده است.

دکتر ساندرا باناک، نویسنده اول این تحقیق، گفت: ما از اینکه آزمایش microRNA برای نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از محققان مختلف تحت شرایط مختلف (حتی نمونه هایی که بدون رعایت پروتوکل ها جمع آوری شده است) جواب داده است شگفت‌زده شدیم.

پزشکان اکنون در حال بررسی آزمایش خون جدید هستند و طبق اخبار شرکت، آزمایشگاه های شیمی مغز در وایومینگ برای ثبت اختراع این آزمایش درخواست داده اند.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که به عنوان بیماری لو گریگ نیز شناخته می شود، یک بیماری عصبی غیر قابل درمان است. در حال حاضر، فاصله زمانی بین شروع علائم تا تشخیص بیش از یک سال است. تشخیص نادرست می تواند در حدود 13 تا 68 درصد موارد رخ دهد. متأسفانه اکثر بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) بین دو تا پنج سال پس از تشخیص فوت می کنند.

این یافته ها به صورت آنلاین در 29 اوت در مجله علوم عصبی منتشر شد.

اطلاعات بیشتر

موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی ایالات متحده اطلاعات بیشتری در مورد ALS دارد.

منبع: Brain Chemistry Labs، انتشار خبری، 31 اوت 2022

منبع خبر
Smokefree.gov نکاتی را برای ترک سیگار ارائه می دهد.
منبع: نشریه تنفسی اروپا، انتشار خبری، 14 سپتامبر 2022
حق چاپ © 2022 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این مقاله:
نظر خود را بنویسید: