Search
Close this search box.
سویه جدید کرونا امیکرون BA.4 و BA.5: چقدر باید نگران باشیم؟
آخرین مقالات:

سویه جدید کرونا امیکرون BA.4 و BA.5: چقدر باید نگران باشیم؟

معنی انواع جدید ویروس کرونا به نام های BA.4  و BA.5 در این همه‌گیری چیست؟

به نظر می رسد ظهور این ویروس های جدید کرونا ناشی از توانایی آن ها در آلوده کردن افرادی است که نسبت به اشکال قبلی Omicron و انواع دیگر مصون بودند.

دو سویه جدید  ویروس اومیکرون(Omicron) که به سرعت در حال گسترش هستند باعث افزایش موج جدید کرونا در سراسر جهان می شوند.

کارشناسان بهداشت می گویند BA.4 و BA.5 برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شدند و به زودی به سویه های غالب در اروپا و ایالات متحده و حتی آسیا تبدیل خواهند شد.

مانند یک داستان ترسناک هالیوودی که دنباله‌ دار است، ویروس جدید کرونا و نوع دیگری از اومیکرون (Omicron)  بازگشته است!

تنها چند هفته پس از آن که نسل BA.2 این گونه ویروس جدید کووید باعث افزایش موج جدید کرونا در سطح جهانی شد، دو نوع  دیگر ویروس Omicron در سراسر جهان در حال افزایش هستند. BA.4  و BA.5 برای اولین بار توسط دانشمندان در آوریل در آفریقای جنوبی مشاهده شد و با افزایش بعدی موارد در دنیا مرتبط شد، BA.4  و BA.5 جدیدترین اعضای خانواده رو به رشد ویروس کووید جدید از زیرمجموعه‌های ویروس کرونا هستند. آن ها در ده ها کشور در سراسر جهان شناسایی شده اند.

زیرمجموعه‌های BA.4 و BA.5 در سطح جهانی در حال افزایش هستند، زیرا می‌توانند سریع‌تر از سایر انواع ویروس جدید کرونا پخش شوند

اما تا کنون، به نظر می‌رسد جدیدترین نوع ویروس جدید اومیکرون نسبت به پسرعموهای مسن‌تر خود  کم تر باعث مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان شده است – نشانه‌ای از این که مصونیت رو به رشد جمعیت، عواقب فوری افزایش COVID-19 را کاهش می‌دهد.

دو سویه فرعی جدید اومیکرون (Omicron) BA.4  و BA.5 دقیقا چیست؟

از زمانی که کرونا برای اولین بار ظهور کرد، دائما در حال جهش یا تغییر شکل بوده است. نسخه های ژنتیکی جدیدی که مدام ظاهر می شوند واریانت نامیده می شوند. چندین واریانت اصلی وجود داشته است، مانند آلفا و دلتا، که باعث ایجاد امواج عظیم عفونت شده است.

ویروس جدید کویید BA.4 و BA.5 دارای جهش‌های منحصر به فرد خود هستند، از جمله تغییراتی به نام L452R و F486V در پروتئین اسپایک ویروسی که ممکن است توانایی آن را برای چسبیدن به سلول‌های میزبان تغییر و برخی از پاسخ‌های ایمنی را کاهش دهد

جدیدترین واریانت های ویروس کووید که کارشناسان نگران آن هستند  BA.4 و BA.5 بسیار نزدیک به واریانت Omicron که موج آن در زمستان گذشته بود، ظهور کرده اند. این دو ویروس جدید Covid-19 بیشتر شبیه ویروس اومیکرون BA.2 هستند تا سویه BA.1 که در اواخر سال گذشته امواج Omicron در اکثر کشورها را آغاز کرد. واریانت های جدید کرونا در ماه فروردین به فهرست نظارتی سازمان بهداشت جهانی اضافه شدند و همچنین به عنوان سویه های نگران کننده موج جدید کووید-۱۹ در اروپا تعیین شدند.

واریانت ها و سویه های ویروس کرونا… چه تفاوتی با هم دارند؟

از زمانی که برای اولین بار در سال 2019 بیماری کرونا ظهور کرد، ویروس SARS-CoV-2 که باعث کووید-19 می‌شود، دائم در حال تغییر شکل بوده و نسخه‌های تغییر یافته از خود را در این مدت ساخته است. این نسخه های جدید که مدام ظاهر می شوند، انواع یا واریانت نامیده می شوند. دانشمندان آن ها را با نام های یونانی، از جمله آلفا، بتا، گاما، دلتا و آخرین نوع – Omicron شناسایی می کنند.

این واریانت ها نیز نسخه‌های جدیدی از خود می‌سازند که به آن‌ها subvariants می‌گویند. BA.4 و BA.5 جدیدترین زیرشاخه‌های نوع Omicron هستند – غالب‌ترین نوع امروزی ویروس کرونا.

سویه های جدید ویروس اومیکرون در کجا پخش شده اند؟

دو سویه فرعی جدید اومیکرون BA.4 و BA.5 در ابتدای سال در آفریقای جنوبی در حال گردش بودند و اکنون به نظر می رسد که بسیار سریع تر از سایر انواع ویروس کرونای جدید پخش می شوند.

اکنون اکثر کشورهای اروپایی درگیر ویروس جدید کرونا شده اند و به نظر می رسد به زودی سویه ی BA.4 وBA.5 از سایر انواع ویروس کووید پیشی بگیرند.

بر اساس افزایش ابتلا به ویروس کرونا BA.5 در سوئیس – جایی که شیوع BA.4 کم است – محققان تخمین می‌زنند که حدود ۱۵٪ از مردم آن جا آلوده می‌شوند.

اکنون کشورها احتمالاً پروفایل های ایمنی متمایز دارند زیرا تاریخچه امواج کووید-19 و نرخ واکسیناسیون آن ها متفاوت است. در نتیجه، اندازه أمواج جدید ویروس کویید BA.4 و BA.5 از مکانی به مکان دیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است در برخی کشورها ۵٪ و در برخی دیگر ۳۰٪ باشد. همه چیز به مشخصات ایمنی آن ها بستگی دارد

هم اکنون این وضعیت در پرتغال اتفاق افتاده است و   BA.5در آن جا سویه غالب کرونای جدید است. در ایالات متحده هم، مقامات اعلام کرده اند که شاهد افزایش تعداد عفونت های ناشی از دو نوع جدید ویروس کووید هستند. عفونت‌های کووید جدید BA.4 و BA.5 در بریتانیا نیز در حال افزایش است. ایران نیز تا به امروز مواردی را گزارش کرده است.

درگیری با سویه های جدید ویروس اومیکرون چه تاثیری بر جوامع خواهد گذاشت؟

هنوز کارشناسان مطمئن نیستند که پخش شدن دو نوع جدید ویروس کرونا BA.4 و BA.5 چه ضربه سختی به کشورها وارد خواهد کرد. تصور نمی شود که BA.4 و BA.5 Omicron کشنده تر از سایر انواع کووید باشند.

تاثیر سویه جدید کرونا BA.4 و BA.5 بر جامعه ها احتمالاً بسته به کشور متفاوت است

Waasila Jassat، متخصص بهداشت عمومی در موسسه ملی بیماری‌های واگیر این کشور در ژوهانسبورگ، می‌گوید با وجود تعداد بالای موارد، آفریقای جنوبی تنها افزایش اندکی در بستری شدن و مرگ و میر در طول موج BA.4 و BA.5 خود تجربه کرد.

بسیاری از افراد در برابر عفونت‌ها و واکسیناسیون‌های گذشته مصونیت ایجاد کرده‌اند که به کاهش خطر بیماری کرونای جدید کمک می‌کند. اما به نظر می رسد که زیرشاخه های جدید راحت تر در حال گسترش هستند. بسیاری از کشورها نیز محدودیت‌های کووید خود را برداشته‌اند، به این معنی که مردم بیشتر با هم مخلوط می‌شوند، که به ویروس شانس بیشتری برای انتشار می‌دهد. به نظر می رسد BA.4 و BA.5 می توانند افراد را آلوده کنند، حتی اگر اخیراً درگیری با سویه های دیگری از Omicron را داشته اند. اما بعید نیست که موجی ازعفونت های جدید می تواند منجر به بستری شدن بیشتر افراد در بیمارستان و در برخی موارد مرگ و میر مبتلایان به کووید شود.

چگونه می توانیم در برابر ابتلا به سویه های جدید ویروس کرونا از خود محافظت کنیم؟

مانند سایر انواع ویروس کووید، خطر ابتلا به بیماری جدی به علت موج جدید کرونا برای افرادی که مسن هستند یا دارای شرایط سلامت اساسی قابل توجهی هستند، بالاترین میزان خود را دارد.

اگرچه واکسن‌های فعلی به طور کامل مناسب نیستند، اما همچنان بهترین خط دفاعی هستند. واکسن های کرونا خطر ابتلا به بیماری شدید را در برابر سایر انواع اصلی کووید از جمله دلتا، آلفا، بتا و گاما کاهش داده اند. پزشکان می گویند ضروری است که افراد تعداد دوزهای توصیه شده را برای به دست آوردن حداکثر محافظت در برابر أنواع ویروس های کووید موجود و در حال ظهور دریافت کنند.

واکسن ها تا چه حد در برابر موج جدید کرونا کارایی دارند؟

مطالعات آزمایشگاهی به طور مداوم نشان می دهد که آنتی بادی های تحریک شده توسط واکسیناسیون برای سویه های قبلی اومیکرون از جمله BA.1 و BA.22-6 موفق تر بوده است و متاسفانه در ایجاد ایمنی برای ویروس جدید کووید به نام های  BA.4 و BA.5 کمتر موثر هستند. دانشمندان می‌گویند که این امر می‌تواند حتی افراد واکسینه شده را نیز در برابر عفونت‌های متعدد موج جدید کرونا آسیب‌پذیر کند.

حتی افرادی که ایمنی ترکیبی دارند، ناشی از واکسیناسیون و عفونت قبلی با Omicron BA.1، آنتی بادی هایی تولید می کنند که برای از بین بردن BA.4 و BA.5 تلاش می کنند

تیم‌های تحقیقاتی آن را به جهش‌های L452R و F486V نسبت داده‌اند. یک توضیح برای این مشاهده این است که به نظر می رسد عفونت BA.1 پس از واکسیناسیون باعث ایجاد آنتی بادی های “خنثی کننده” مسدود کننده عفونت می شود که سویه اجدادی SARS-CoV-2 (واکسن ها بر اساس آن ساخته شده اند) را بهتر از سویه های ویروس Omicron تشخیص می دهد.

راویندرا گوپتا می‌گوید: «عفونت با BA.1 پاسخ آنتی‌بادی خنثی‌کننده‌ای را القا می‌کند، اما به نظر می‌رسد کمی محدودتر از چیزی است که انتظار می‌رود» و افراد را مستعد ابتلا به موج جدید کرونا و فرار از سیستم ایمنی مانند BA.4 و BA.5 می‌کند.

آیا کسانی که به طور کل واکسن نزده اند یا دوز سوم واکسن را نزده اند باید منتظر واکسن های به روز کووید-19 باشند؟

پاسخ شما خیر است. خطر عفونت به موج جدید کرونا در حال حاضر بسیار زیاد است. اگر واجد شرایط دریافت واکسن یا واکسن تقویت کننده هستید، نسبت به تزریق واکسن های مور تایید اقدام کنید. اگرچه ممکن است واکسن های حال حاظر به طور کامل بر روی سویه های جدید کرونا موثر نباشد، اما همچنان از شما در برابر بیماری شدید محافظت می کند.

چقدر سریع می‌توانیم واکسن‌های جدید علیه انواع جدید و مختلف ویروس کرونا دریافت کنیم؟

نسخه های به روز شده واکسن ها علیه انواع کووید در حال طراحی و آزمایش هستند. تولیدکنندگان نیز می‌توانند به سرعت تولید واکسن را افزایش دهند، و تنظیم ‌کننده‌های بهداشت اجتماعی قبلاً درباره چگونگی پیگیری سریع فرآیند تأیید واکسن ها بحث کرده‌اند.

شایع ترین علائم موج جدید کرونا با ویروس های جدید BA.4 و BA.5چیست؟

در کشورهایی که سوی ویروس جدید کویید BA.4 و BA.5 اکثر موارد جدید کووید را تشکیل می‌دهند، شایع‌ترین علائم کووید شامل:

 • آبریزش بینی
 • گلودرد
 • سردرد
 • سرفه‌های مداوم
 • خستگی
 • احتقان دردناک سینوسی
 • طبق داده‌های مطالعات صورت گرفته بر روی علائم موج جدید کرونا که از افراد می‌خواهد علائم خود را گزارش دهند، کمتر از یک سوم افراد مورد بررسی بروز تب را هم گزارش کردند.

افرادی که به سویه های جدید ویروس غالب کرونا آلوده شده اند ممکن است دچار سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، خستگی، سردرد و دردهای عضلانی شوند اما  در علائم ویروس جدید کرونا افراد کمتر دچار تنگی نفس یا از دست دادن حس چشایی و بویایی خود می شوند

موارد گزارش شده با علائم گزارش شده در بهار، زمانی که سویه ویروس قبلی BA.2 غالب بود، تا حدود زیادی مطابقت دارد. بر اساس مشاهدات تاکنون تفاوت فاحشی بین علائم سویه جدید ویروس کرونا BA.4 یا BA.5 و علائم سویه های قبلی ویروس کویید-۱۹مشاهده نشده است. اما اصلا بعید نیست افرادی که در طول زمستان با نسخه اصلی واریانت omicron آلوده شده‌اند نیز ممکن است مستعد ابتلا به سویه های جدیدتر باشند.

باید در خاطر داشته باشید که سویه های “BA.1 و BA.2” بسیار از هم متفاوت بوده اند. با این حال سویه های ویروسی BA.2، BA.4  و B.5 از منظر آنتی بادی خنثی کننده شبیه به هم هستند.  این ممکن است به این معنی باشد که افرادی که به عفونت BA.2 مبتلا شده‌اند، اکنون از محافظتی اندک در برابر موج جدید کرونا برخوردار هستند.

خوشبختانه مشخص نشده است که سویه های جدید ویروس BA.4 و BA.5 که باعث بیماری شدیدتر می شوند.  در عوض، افزایش موارد و بستری شدن در بیمارستان در برخی مکان‌ها به احتمال زیاد به علت کم شدن اثر محافظتی واکسن ها مربوط می‌شود

دکتر جوزف خبازا، پزشک ریه و مراقبت های ویژه در کلینیک کلیولند آمریکا، به بیماران مبتلا به موج جدید کرونا گفت که ویروس جدید کرونا تمایل به ایجاد علائم تنفسی فوقانی «از تارهای صوتی تا نوک بینی» دارند. در حالی که اضافه کرد که بیماران بیشتری را با احتقان دردناک سینوسی به عنوان علامت موج جدید کرونا دیده است و گلودرد شدید به عنوان علائم ویروس جدید مورد توجه قرار گرفته است.

در حال حاضر بهترین دفاع ما در برابر موج جدید کووید BA.4 و BA.5 چیست؟

بهترین راه برای در امان ماندن از این موج جدید کرونا، پیروی از اقدامات پایه ای احتیاطی COVID-19 است که می‌دانیم کارساز است، از جمله:

 • با واکسن ها و تقویت کننده های COVID-19 خود به روز باشید
 • ماسک بزن
 • از تجمعات بزرگ به خصوص در داخل خانه خودداری کنید
 • دست های خود را بشویید و از دست زدن به صورت خودداری کنید

مبتلا شدن به کووید از قبل، چقدر به محافظت در برابر موج جدید ویروس BA.5 کمک می کند؟

فرانسوا بالو، مدیر مؤسسه ژنتیک دانشگاه کالج لندن، گفت در حالی که ویروس های کرونا قبلی BA.1  و BA.2 بسیار متفاوت با سویه های جدید کویید به نام های BA.4  و BA.4 هستند اما از منظر آنتی بادی خنثی کننده اساساً قابل تعویض هستند.

واقعاً هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که نشان دهد ویروس جدید کویید با نام های BA.4  و  BA.5  کم و بیش افراد را بیشتر بیمار می کنند و باعث بیماری شدید و مرگ می شوند

او گفت که به همین دلیل، افرادی که در گذشته عفونت BA.2 داشتند ممکن است در برابر آخرین سویه های موج جدید کرونا محافظت شوند. به گفته پزشکان، در حالی که ویروس جدید کرونا سریع تر از سایر انواع ویروس پخش می شوند اما هنوز به طور قطع مشخص نشده است که ویروس جدید کویید BA.4  و  BA.5 باعث بیماری کرونا شدیدتر در افراد شوند.

سویه دلتا بیماری کرونا هرگز آخرین نسخه ویروس کرونا نخواهد بود و Omicron آخرین نسخه ویروس های جدید کویید نخواهد بود. تا زمانی که شیوع COVID-19 در جایی در جهان وجود داشته باشد، قرار است سویه های جدیدی ظاهر شود.

آیا اقدامات احتیاطی اضافی وجود دارد که بیماران سرطانی و سایر افراد دارای نقص ایمنی باید برای محافظت در برابر سویه جدید ویروس کرونا BA.4 و BA.5 انجام دهند؟

همان اقدامات احتیاطی پیشین که بهبرای تمام افراد جامعه تعریف شده است باید در مورد بیماران سرطانی نیز اعمال می شود. اما اضافه می‌کنم که برای محافظت از افراد مبتلا به سرطان در برابر COVID-19، مهم است که اعضای خانواده، عزیزان و مراقبین آنها واکسینه شوند و از همان اقدامات احتیاطی توصیه شده COVID-19 پیروی کنند.

چرا واریانت های جدید ویروس کرونا به وجود می آیند؟

ویروس ها برای تولید مثل از خود کپی کربن می سازند، اما در این فرایند کامل نیستند. خطاهایی رخ می دهد که طرح ژنتیکی را تغییر می دهد و در نتیجه نسخه جدیدی از ویروس ایجاد می شود. اگر این جهش ها به ویروس مزیت بقا بدهد، نسخه جدید رشد خواهد کرد. هرچه شانس بیشتری داشته باشد که ویروس کرونا از خود در ما – میزبان – کپی کند، فرصت های بیشتری برای جهش وجود دارد.

مزایای انتقال ویروس های جدید کرونا می تواند ناشی از تغییرات بیولوژیکی باشد که عفونت را تسریع می کند، به عنوان مثال، به ویروس اجازه می دهد افراد بیشتری را با سرعت بیشتری آلوده کند

کریستین آلتوس اپیدمیولوژیست محاسباتی در دانشگاه برن می گوید: به نظر می رسد افزایش موج جدید کرونا با ویروس های جدید BA.4 و BA.5 ناشی از ظرفیت این ویروس های جدید کویید برای آلوده کردن افرادی است که نسبت به اشکال قبلی ویروس اومیکرون و سایر انواع ویروس های کرونا مصون بودند. با توجه به اینکه اکثر کشورهای جهان برای کنترل SARS-CoV-2 کم کاری انجام می‌دهند، افزایش موج جدید کویید – و سقوط اجتناب‌ناپذیر – BA.4 و BA.5 تقریباً به طور کامل ناشی از مصونیت جمعیت خواهد بود، با افزایش موارد و با کاهش حفاظت، تنها زمانی شیوع به ویروس های جدید کرونا سقوط می کند که افراد کافی آلوده شده باشند.

در آینده و با موج های جدید کرونا چه خواهد شد؟

این حدس و تصوری است که حداقل یک بار از ذهن هر کسی گذشته است. رژه موذیانه زیرمجموعه های سویه های جدید ویروس Omicron می تواند ادامه یابد، با گونه های جدید کرونا که حفره های بیشتری در سیستم ایمنی موجود ایجاد می کنند. هیچ کس نمی تواند بگوید BA.4/5 سویه نهایی کرونا است. کی ساتو، ویروس شناس در دانشگاه توکیو می گوید: احتمال ظهور گونه های جدید ویروس اومیکرون اضافی و جدید بسیار زیاد است. محققان چندین نقطه را روی پروتئین ویروس کویید-۱۹ شناسایی کرده‌اند که در حال حاضر توسط آنتی‌بادی‌هایی که توسط واکسیناسیون و عفونت قبلی ایجاد می‌شوند شناسایی می‌شوند، اما می‌توانند در سویه‌های آینده ویروس کویید این قسمت ها جهش پیدا کنند.

احتمال دیگر ظهور گونه‌ای به طور کل جدید از شاخه‌ای دیگر از شجره‌نامه SARS-CoV-2 است که متفاوت از آن چیزی است که اومیکرون (Omicron) نامیده می شود. داشمندان می گویند تکرار عفونت‌های ویروس اومیکرون می‌تواند ایمنی گسترده‌ای در برابر دودمان‌های متوالی ایجاد کند و دریچه‌ای برای یک نوع کاملاً متفاوت SARS-CoV-2 ایجاد کند که برای پاسخ‌های ایمنی افراد ناآشنا است.

همچنین مشخص نیست که نوع بعدی ویروس کرونا چه زمانی ظاهر می شود! ویروس های جدید کرونا به اسم BA.4  و BA.5  تنها چند ماه پس از BA.1 و BA.2 در آفریقای جنوبی ظهور کردند، الگویی که اکنون در جاهایی از جمله بریتانیا و ایالات متحده و حتی آسیا تکرار می شود. اما با افزایش مصونیت جهانی در برابر واکسیناسیون های منظم و عفونت های مکرر، محققان انتظار دارند که به طور کلی فرکانس امواج SARS-CoV-2 کاهش یابد.

یکی از آینده‌های احتمالی بیماری کرونا این است که مانند چهار کرونا ویروس فصلی دیگر شود، که سطوح آن با فصول کاهش می‌یابد، معمولاً در زمستان به اوج خود می‌رسد و معمولاً هر سه سال یا بیشتر افراد را مجدداً آلوده می‌کند

«سوال بزرگ این است که آیا علائم خفیف‌تر و خفیف‌تر می‌شوند و آیا مشکلات طولانی مدت کووید به آرامی ناپدید می‌شوند یا خیر. “اگر این وضعیت مانند الان باقی بماند، یک مشکل جدی بهداشت عمومی جهان خواهد بود…….”

 

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این مقاله:
نظر خود را بنویسید: