Search
Close this search box.
غذای فرآوری شده باعث زوال عقل در شما می شود
آخرین مقالات:

غذای فرآوری شده باعث زوال عقل در شما می شود

رژیم های غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده (UPFs) مدت هاست که باعث ایجاد مشکلات سلامتی بی شماری می شوند. اخیراً  تعداد این مشکلات حتی بیشتر نیز شده است. نوشابه ها، بستنی، سوسیس، مرغ سرخ شده، چاشنی های خاص، نان های بسته بندی شده، غلات طعم دار و موارد دیگر اکنون با زوال عقل و ضعف سلامت روان مرتبط هستند.

یک مطالعه کوهورت آینده نگر نشان داد که غذاهای فرآوری شده (UPFs) نه تنها خطر زوال عقل را افزایش می دهند، بلکه جایگزینی آن ها با غذاهای فرآوری نشده یا حداقل فرآوری شده خطر را کاهش می دهد. محققان 72083 فرد از Biobank انگلستان را با میانگین سنی 61.6 سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. همه در ابتدا فاقد زوال عقل بودند. در طی 10 سال پیگیری، 518 شرکت‌کننده به زوال عقل مبتلا شدند. از این تعداد، 287 نفر به بیماری آلزایمر، 119 نفر به زوال عقل-عروقی و 112 نفر دچار زوال عقل با منشأ نامشخص شدند. به طور متوسط، غذاهای فرآوری شده (UPFs) 9 درصد از رژیم غذایی روزانه افراد در گروه کم مصرف (به طور متوسط 225 گرم در روز) را تشکیل می دهند. در بالاترین گروه مصرف، UPF ها 28 درصد از رژیم غذایی روزانه (814 گرم در روز) را به خود اختصاص دادند.

در مقایسه با افرادی که کمترین مقدار غذاهای فرآوری شده را مصرف کردند، خطر زوال عقل در میان افرادی که بیشترین مصرف را داشتند 50٪ افزایش یافت و خطر ابتلای این افراد به زوال عقل عروقی بیش از دو برابر افزایش یافت.

نوشیدنی ها اصلی ترین “گروه غذایی” از غذاهای فرآوری شده بودند و 34٪ را از مصرف این افراد را تشکیل می دادند

سایر غذاهای فرآوری شده متداول شامل محصولات شیرین (21%)، محصولات لبنی (17%) و تنقلات شور (11%) بود. محققان تشخیص دادند که اگر فردی 10 درصد از غذاهای فرآوری شده را که معمولاً مصرف می کرد با غذاهای فرآوری نشده یا حداقل فرآوری شده جایگزین کند، خطر ابتلا به زوال عقل را 19 درصد و خطر ابتلا به زوال عقل-عروقی 22% را کاهش می دهد.

مطالعه جداگانه‌ای که در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر در سال 2022 ارائه شد، تأثیری را که غذاهای فرآوری شده بر مغز وارد می‌کنند تأیید کرد. نتایج حاصل از مطالعه (ELSA-Brasil) نشان داد که مصرف بیشتر غذاهای فرآوری شده به طور قابل توجهی با نرخ سریع‌تری از کاهش در عملکرد اجرایی و عملکرد شناختی مغز مرتبط است.

شرکت‌کنندگانی که بیش از 20 درصد کالری روزانه را از غذاهای فوق فرآوری شده مصرف می‌کنند، 28 درصد سریع‌تر از کاهش عملکردهای شناختی مغز و 25 درصد کاهش سریع‌تر عملکرد اجرایی مغز در مقایسه با کسانی که گزارش داده‌اند کمتر از 20 درصد غذای روزانه می‌خورند، داشتند. با در نظر گرفتن فردی که در مجموع 2000 کیلوکالری در روز مصرف می کند، 20 درصد کالری دریافتی روزانه از غذاهای فوق فرآوری شده، حدود دو نوار کیت کت 1.5 اونسی، پنج تکه نان یا حدود یک سوم از یک بسته 8.5 اونسی چیپس است.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که غذاهای فرآوری شده با افزایش 22 درصدی خطر ابتلا به افسردگی در آینده مرتبط بودند که ایجاد آن بین 2 تا 10 سال طول کشید. دلیل دقیق ارتباط غذاهای فرآوری شده با افسردگی و شرایط مشابه مشخص نیست، اما یک نظریه پیشرو شامل تأثیر بر میکروبیوم روده و التهاب مرتبط با آن است.

شاید بهترین راه حل داشتن رژیمی ساده و طبیعی باشد. شما هنوز هم می توانید گهگاه چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده خود را بخورید اما از منطق عقلی خود استفاده کنید!

با افزایش شواهد بیشتر و بیشتر در مورد خطرات غذاهای فرآوری شده، از جمله یافته‌هایی در مورد افزایش خطرات سلامت روان و زوال عقل، شاید منطق عقل به زودی بر میل افراد به خوردن غذاهای ناسالم حاکم شود.

منبع خبر
Materials provided by Institute for Research in Biomedicine (IRB Barcelona). Note: Content may be edited for style and length.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این مقاله:
نظر خود را بنویسید: