Search
Close this search box.
فکر می کنید در معرض خطر بالای سرطان پروستات هستید؟
آخرین مقالات:

توسط amy Norton  خبرنگار healthday

ژن ها می توانند برخی از مردان را در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دهند، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که آنها می توانند بسیاری از این آسیب های احتمالی را با یک سبک زندگی سالم از بین ببرند.

محققان دریافتند که در میان مردانی که در معرض خطر ژنتیکی سرطان پروستات قرار داشتند، افرادی که سبک زندگی سالمی داشتند، در طی نزدیک به سه دهه احتمال مرگ ناشی از این بیماری بسیار کمتر بود.

“سالم” به این معنی بود که آنها به طور منظم ورزش می کردند، از سیگار کشیدن خودداری می کردند، وزن خود را پایین نگه می داشتند و ماهی را به گوشت فرآوری شده ترجیح می دادند.

مردانی که به این اهداف دست یافتند، 1.6 درصد در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات بودند. محققان دریافتند که این در مقایسه با احتمال 5.3 درصد در میان همتایان خود با عادات ناسالم است.

دکتر آدام کیبل، سرپرست تیم تحقیق، خاطرنشان کرد: با این حال، به نظر نمی رسد که عادات سالم در وهله اول از مردان در برابر ابتلا به سرطان پروستات محافظت کند.

به گفته کیبل، رئیس اورولوژی در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، ممکن است آنها در عوض خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات را کاهش دهند.

سرطان پروستات بسیار شایع است: طبق گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) از هر هشت مرد یک نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شود. اما سرطان اغلب آهسته رشد می کند و ممکن است هرگز به حدی پیشرفت نکند که زندگی یک مرد را تهدید کند: از هر 41 مرد فقط یک نفر بر اثر سرطان پروستات می میرد.

بنابراین اگرچه مردان ممکن است نتوانند خطر ابتلا به این بیماری را از بین ببرند، اما سبک زندگی ممکن است در تهاجمی بودن سرطان نقش داشته باشد.

کیبل می‌گوید: «یکی از راه‌های نگاه کردن به آن این است که یک سبک زندگی ناسالم ممکن است سوخت روی آتش بیاندازد.»

این مطالعه که اخیراً به صورت آنلاین در مجله اروپایی اورولوژی منتشر شد، بیش از 12000 مرد را از دو پروژه تحقیقاتی طولانی مدت درگیر کرد. همه متخصصان سلامت بودند که از دهه 1980 پرسشنامه‌های دوره‌ای را در مورد عادات سلامتی و سبک زندگی خود تکمیل کردند. آنها همچنین نمونه خون دادند تا داده های ژنتیکی آنها قابل تجزیه و تحلیل باشد.

سرطان پروستات دارای یک جزء ژنتیکی بزرگ است و بیش از 200 نوع ژن با خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است. کیبل و همکارانش از این اطلاعات برای تعیین “امتیاز خطر چند ژنی” برای هر شرکت کننده برای احتمال ابتلا به سرطان پروستات استفاده کردند.

همچنین به هر مرد یک امتیاز سبک زندگی سالم داده شد که برای هر یک از شش عامل یک امتیاز به دست آورد: وزن خود را زیر حد چاقی نگه دارید. انجام منظم ورزش های شدید، مانند دویدن؛ سیگار نکشیدن؛ و خوردن منظم ماهی های چرب (مانند سالمون)؛ خوردن محصولات گوجه فرنگی؛ و محدود کردن گوشت های فرآوری شده به طور خاص، مطالعات این سه عادت غذایی را با خطر کمتر سرطان پروستات یا مرگ ناشی از این بیماری مرتبط دانسته‌اند.

در طی 27 سال، کمی بیش از 3000 مرد به سرطان پروستات مبتلا شدند و 435 نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند. ژن‌ها تفاوت بزرگی ایجاد کردند: محققان دریافتند مردانی که در 25 درصد بالاترین امتیاز خطر ژنتیکی داشتند، بیش از چهار برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری بودند، در مقایسه با افرادی که در 25 درصد پایین‌تر قرار داشتند.

اما برای همان مردان، سبک زندگی نیز تأثیر زیادی داشت. افرادی که حداقل به چهار عامل از شش عامل سبک زندگی سالم پایبند بودند، احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات را تا 45 درصد در مقایسه با مردانی که به چند عامل یا هیچ کدام پایبند نبودند، کاهش دادند.

کیبل گفت، از بین تمام عادات سبک زندگی، ورزش مهمتر از همه به نظر می رسد و به دنبال آن حفظ وزن سالم است.

این یافته ها ثابت نمی کند که آن عادات سالم به خودی خود جان برخی از مردان را نجات داده است. اما دکتر ویلیام داهوت، مدیر ارشد علمی در ACS، نتایج را “دلگرم کننده” خواند.

داهوت که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: «چیز جالب این است که این نشان می‌دهد که یک سبک زندگی سالم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش ندهد، اما ممکن است خطر ابتلا به سرطان کشنده پروستات را کاهش دهد – که بسیار مهم‌تر است.»

در دنیای واقعی، مردان نمره خطر چند ژنی خود را نمی دانند، اما هر دو پزشک گفتند که ممکن است در سال های آینده تغییر کند.

داهوت گفت: در حال حاضر، مردان می توانند بر اساس سابقه خانوادگی تا حدودی خطر ژنتیکی خود را دریافت کنند، اگرچه این تمام ماجرا نیست. به گفته ACS، داشتن پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، خطر ابتلا به این بیماری را در مردان بیش از دو برابر می کند.

بر اساس آخرین یافته ها، کیبل گفت که او مشکوک است که یک سبک زندگی سالم به کاهش خطر اضافی مرتبط با سابقه خانوادگی کمک می کند.
هیچ مدرکی مبنی بر تغییر سبک زندگی در بین مردانی که خطر ژنتیکی کمتری داشتند، وجود نداشت. کیبل گفت، این ممکن است به این دلیل باشد که تعداد کمی از این مردان در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند – که نشان دادن تأثیر هر معیار سبک زندگی را دشوار می کند.

با این حال، هر دو پزشک می‌گویند، دلایل زیادی فراتر از سرطان پروستات برای مردان وجود دارد که عادت‌های سالم را اتخاذ کنند.
کیبل خاطرنشان کرد: «افراد به طور کلی زمانی شادتر هستند که از نظر بدنی خوب باشند.
او همچنین مردان را تشویق کرد تا در مورد سابقه پزشکی خانوادگی خود بیاموزند. کیبل گفت، در حالی که زنان معمولاً حس خوبی از آن دارند، او دریافته است که بیماران مرد معمولاً نمی دانند که آیا یکی از بستگانش سرطان پروستات داشته است یا خیر.

اطلاعات بیشتر

انجمن سرطان آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد سرطان پروستات دارد.

منابع: آدام کیبل، دکتر، رئیس اورولوژی، بیمارستان بریگام و زنان، استاد، جراحی در اورولوژی، دانشکده پزشکی هاروارد، بوستون. ویلیام داهوت، MD، افسر ارشد علمی، انجمن سرطان آمریکا، آتلانتا؛ اورولوژی اروپایی، 28 مه 2022، آنلاین.

منبع خبر
Materials provided by Institute for Research in Biomedicine (IRB Barcelona). Note: Content may be edited for style and length.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این مقاله:
نظر خود را بنویسید: