Search
Close this search box.
نقش ژنتیک در هوش کودکان و استعداد – آزمایش ژنتیک برای موفقیت تحصیلی
آخرین مقالات:

نقش ژنتیک در هوش کودکان و استعداد – آزمایش ژنتیک برای موفقیت تحصیلی

نقش ژنتیک در هوش کودکان کاملا شناخته شده است. موفقیت تحصیلی عاملی است که والدین همیشه نگران آن هستند که آیا فرزندانشان در مدرسه به خوبی نتیجه خواهند گرفت یا خیر؟ اما فرزندانشان احتمالا همراه با آنچه که برای موفقیت نیاز دارند، متولد می شوند. پژوهش جدید منتشر شده توسط محققانی از دانشگاه تگزاس در آستین و کالج کینگ لندن توضیح می دهد ژن ها تاثیر قابل توجهی بر موفقیت تحصیلی از شروع مدرسه ابتدایی تا روز آخر دانشگاه دارند.

تحقیقات ژنتیکی در مورد موفقیت تحصیلی

 

محققان کالج کینگ لندن برای اولین بار نشان دادند که ژنتیک یک فرد می تواند اثر مهمی بر ورود به دانشگاه، سطح دانشگاه و عملکرد ش در آنجا داشته باشد. تحقیقات این گروه موید نقش ژنتیک در هوش است.

محققان با بررسی هزاران دانشجوی شرکت کننده در این طرح، به دنبال یافتن میزان تاثیر ژنتیک  و دیگر فاکتورها در موفقیت های بالای تحصیلی افراد بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد که 57 درصد از تفاوت های افراد با نتایج A  به وسیله ژن ها مشخص می شود، همچنین 46 درصد دستاوردهای افراد در دانشگاه وابسته به DNA آنهاست. مابقی اختلاف ها در نتایج به شرایط محیطی دانش آموزان بر می گردد، از سطح مالی خانواده گرفته تا کیفیت تحصیل افراد.

همچنین به نظر می رسد به غیر از نتایج آزمون ها، ژنتیک بر روی علاقه دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و همچنین کیفیت دانشگاه انتخاب شده تاثیر می گذارد.

پیامدها:

دکتر امیلی اسمیت-وولی به عنوان سرپرست تیم تحقیقاتی، می گوید اگرچه این یافته ها پیامدهایی را برای دانشجوها و اساتید به دنبال خواهد داشت، به هر حال دانستن این نکته که تفاوت های ما در موفقیت های دانشگاهی تا حدودی حاصل  ژنتیک ماست جالب و مهم است.

اما از نگاه یک معلم، شما انتظار ندارید که همه دانش آموزان بلافاصله مطالب را یاد بگیرند، برخی با دشواری یاد می گیرند و برخی با مشکل جدی روبرو می شوند، و مهم است که بدانیم این همه حاصل شرایط محیطی نیست چون افراد استعدادهای متفاوتی دارند.

 

نقش ژنتیک در موفقیت تحصیلی با بررسی دوقلوهای همسان

 

این نتایج حاصل بررسی 3000 جفت دوقلوی همسان و غیرهمسان انگلیسی است. دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی 100 درصد یکسان هستند و از نظر شرایط محیطی نیز در وضعیت یکسانی به سر می برند. مقایسه دوقلوهای همسان و غیر همسان محققان را قادر می سازد تا تاثیر کلی ژنتیک بر میزان تفاوت افراد وقتی معیارهایی مانند نمرات امتحانی اندازه گیری می شود، ارزیابی شود. اگر شباهت نمرات امتحانی دوقلوهای همسان بیشتر از دوقلوهای غیر همسان باشد، این  فاکتورهای ژنتیکی هستند که موفقیت افراد را پیش می برند.

دوقلوها:

اولین دانسته های ما درباره تاثیر ژنتیک بر مهارت های علمی و تحصیلی، از تحقیقاتی که از طریق مطالعه دوقلوها انجام شده، بدست آمده. درواقع آرایش ژنتیکی دوقلوهای همسان با دوقلوهای غیرهمسان مقایسه شده است.

در این مطالعات مشاهده شد که مهارت های علمی و تحصیلی دوقلوهای همسان، بیشتر از دوقلوهای غیرهمسان بوده، و همین امر ثابت کرد که ژنتیک در موفقیت های تحصیلی نقش دارد.

اگر بخواهیم کمی بیشتر وارد جزئیات شویم، درواقع دوقلوهای همسان همه ژن هایشان مشابه است، و اما دوقلوهای غیرهمسان مانند خواهر برادرهای معمولی، فقط نصفی از ژن هایشان باهم مشترک است. امام در هر دو نوع از دوقلوها محیط خانه و مدرسه یکسان است.

 

“دوقلوهای همسان 100% و دوقلوهای غیرهمسان 50% ژن هایشان مشترک است”

 

نتایج تحقیقات ژنتیکی با نقش محیط در تعیین موفقیت تحصیلی است

بنابراین محققان دریافتند میزانی که ژن ها بر موفقیت تحصیلی تاثیر می گذارد بیشتر از میزانی است که محیط مدرسه و خانه می تواند اثرگذار باشد، یعنی می توانند برآورد کنند که چه میزان توانایی به ارث برده می شود.

علاوه بر مطالعه دوقلوها – که قادر به تعیین ژن های مرتبط با موفقیت نیست – دانشمندان ” نمره پلی ژنیک” را نیز محاسبه کردند، که در آن اثرات هزاران واریانت DNA شناخته شده مرتبط با موفقیت تحصیلی محاسبه شده است. نمره حاصله در مقایسه با مطالعه دوقلوها، بخش کوچکی از تفاوت های بین فردی را توجیه می کند- اثری که دانشمندان معتقدند ناشی از تعداد محدود ژن های شناخته شده ای می باشد که با موفقیت تحصیلی مرتبط هستند.

دکتر اسمیت وولی با تایید نقش ژنتیک در موفقیت تحصیلی می گوید: “ما در حال حاضر دریافتیم که نمره های پلی ژنیک  تا 5% تفاوت های اندازه گیری شده افراد در دستاوردهای دانشگاهی را نشان می دهد. اگرچه مقدار کوچکی به نظر می رسد اما من فکر می کنم که این نشان دهنده پیشرفت علم به سمتی است که بتوان در آینده نتایج را فقط بر اساس DNA پیش بینی کرد. “

دکتر دیوید هیل ، متخصص آمار ژنتیک در دانشگاه ادینبورگ، می گوید: ما فکر می کنیم بیشتر رفتارها احتمالا حاصل برهم کنش ژن ها و محیط است. باتوجه به تحقیق قبلی که ثابت می کند موفقیت تحصیلی در خانواده ها ارثی می باشد، او می گوید کاملا مشخص است که ژنتیک عامل مهمی در این زمینه به شمار می رود. من فکر نمی کنم کسی این انتظار را داشته باشد که ژنتیک تاثیری نداشته باشد، درحالیکه همه ویژگی های رفتاری ما به نوعی وراثتی هستند.

و ما هم اکنون می دانیم که موفقیت تحصیلی، هوش، شخصیت و اینکه شخص می خواهد در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند یا نه و میزان موفقیتش در آزمون، همه و همه ارثی هستند.

 

ژن ها می توانند تا 80٪ در عملکرد تحصیلی دانش آموزان تاثیر داشته باشند

تحقیقات نشان می دهد که آرایش ژنتیکی دانش آموز می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد تحصیلی آنها داشته باشد. این تحقیقات تایید کننده نقش ژنتیک در هوش است.

برخی فکر می کنند که این موضوع، به این معنی است که افرادی که از لحاظ ژنتیکی استعداد کمتری در تحصیل دارند، پس لزوما ضعیف تر عمل می کنند!

آیا افرادی که از لحاظ ژنتیکی استعداد تحصیلی کمتری دارند، در زندگی آکادمیک ضعیف تر عمل می کنند؟

 

اشتباه بزرگی که در بین مردم وجود دارد این است که فکر می کنند ژن ها سرنوشت را می نویسند! اما تمام داستان ژن ها نیستند.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره با نظرات دانشمندان علم ژنتیک همراه شویم و بیشتر بدانیم.

در واقع ما به این دلیل می گوییم ژن ها تنها بازیگران این داستان نیستند چون که عوامل محیطی (” تربیت و پرورش”) نیز در تعیین سطح موفقیت تحصیلی نقش دارند. پس با تلاش و آموزش های خوب طراحی شده و خوب اجرا شده می توان حتی به دانش آموزانی که از لحاظ ژنتیکی استعداد کمتری دارند نیز کمک کرد و بتوانند در زندگی تحصیلی شان موفق باشند.

هرچند به نظر می رسد اکثر ژن ها برای پسرها و دختران تاثیر گذارند و تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد، و به طور کلی تاثیرات جنسیتی در معرض خطر اغراق گویی برتری یکی از جنس ها در گفتمان عمومی است.

 

“البته براوردهای تاثیر ژنتیکی تا حدودی در میان افراد و نقاط مختلف جهان متفاوت است، اما در کل از حدود 50 تا 80 درصد متغییر است”

تاثیرات محیطی می توانند بیشتر از ژنتیک در تعیین استعداد تحصیلی نقش داشته باشند

مطالعات دوقلوها همچنین می تواند تاثیرات محیطی را به عواملی که دوقلوها بیشتر در آن باهم در اشتراک اند تقسیم کند، از قبیل وضعیت اجتماعی-اقتصادی خانواده و محیط مدرسه. همچنین عواملی وجود دارد که برای هر کودک از دوقلو، مانند بیماری ها و معلم جداگانه، منحصر به فرد هستند.

 

نقش محیط و ژنتیک در شکل گیری ما و استعدادهایمان

 

 

همچنین محیط هم می تواند با ژنتیک در تعامل باشد و باهم دیگر اثرات اپی ژنتیکی را ایجاد کنند که در تعیین سطح استعداد تحصیلی می توانند نقش داشته باشند. بدون اینکه این نکته رد کننده نقش ژنتیک در هوش باشد تایید می کند که عوامل دیگری مانند فلزات سنگین یا آلودگی هوا در بروز استعداد ها نقش دارند.

آیا مداخلات آموزشی می تواند کمبود استعداد ژنتیکی در تحصیل را جبران کند؟

 

 

این مداخلات معمولا برای افراد یا گروه های کوچک طراحی شده اند، اما زمانی که در سطح منطقه ای مدرسه ها اجرا می شوند، موفقیت آمیز هستند.

ما ادعا نداریم که جبران کمبود ژنتیک آسان است، اما با چارچوب درست ذهن و کمک مستمر با تأکید بر تلاش می توان کمبودها را کاهش داد.

در نهایت ذکر چند نکته الزامی است:

ما نیاز به درک عمیق تر و دقیق تری از عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی، از جمله نقش ژنها داریم.

در عین حال، ما باید از بدبینی نامطلوب که مانع تأیید نفوذ ژنتیکی می شود، جلوگیری کنیم؛ این خطر نه تنها به نگرش نسبت به پیشرفت تحصیلی، بلکه به سلامت روحی و جسمی نیز برمی گردد.

در موفقیت تحصیلی کفه ترازوی “ذات” سنگین تر است یا “اکتساب”؟

رفتار انسانی هرگز به تنهایی نتیجه ای از ذات و یا تربیت نبوده است، بلکه یک تعامل پیچیده از هر دو است. محققین در این مطالعه دریافتند که بین 43 تا 54 درصد تفاوت بین افراد در موفقیت های دانشگاه ها به دلیل عوامل محیطی بوده است. با این حال، جالب این بود که این تاثیرات محیطی عمدتا “محیط فردی” بود – مانند دوستان و موقعیت اجتماعی. محیط مشترک، مانند محیط خانه و خانواده، کمتر تاثیر داشت.

 

تقریبا 1،300 ژن به موفقیت تحصیلی وابسته است

اگر شما هم جزو افرادی هستید که هرگز موفق به قبولی در دانشگاه نشده اید می توانید کمی از تقصیرات را بر گردن DNA بندازید. نقش ژنتیک در موفقیت تحصیلی

مطالعه ای دیگر در موسسه ژنتیک رفتاری دانشگاه کلرادو در آمریکا انجام شد که نتایج در مجله معتبر نیچر ژنتیک به چاپ رسید که نشان داد نزدیک به 1300 نوع ژن وجود دارند که به نظر می رسد با اینکه چه کسی ممکن است در مدرسه موفق باشد، در ارتباط است. این مطالعه شامل بیش از 1.1 میلیون نفر در 15 کشور جهان است.

محققان گفتند که 1271 نوع واریانت ژنتیکی، حدود 4 درصد از تغییرات در میزان تحصیلات بین افراد را توضیح می دهد.

لذا:

با این حال، زمانی که محققان اثرات همه انواع را برای ایجاد نمره “پلی ژنی” ایجاد کردند، آنها دریافتند که این ها می تواند 11 تا 13 درصد تفاوت های بین افراد در تمام سال های تحصیل را پیش بینی کند. که این معنی را می رساند که قدرت پیش بینی نمره پلی ژنی بستگی به عواملی مانند درآمد خانوار یا سطح تحصیلات مادر دارد.

ودوو مححق ارشد بدون رد نقش ژنتیک در هوش در این تحقیق گفت: “داشتن نمره کم پلی ژنی به طور کامل به این معنا نیست که کسی به سطح بالایی از تحصیلات دست نخواهد یافت.” او توضیح داد که عوامل مانند بلند همتی، وضعیت خانوادگی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی نقش بیشتری نسبت به ژن ها ایفا می کنند.

نتیجه گیری:

با این وجود ممكن است لازم باشد در نظر داشته باشیم كه هوش بسیار پیچیده است. حتی اگر ژنتیك نقش مهمی داشته باشد، عوامل محیطی نظیر آموزش و پرورش، زندگی سالم، دسترسی به آموزش عالی، قرار گرفتن در معرض شرایط تحریک آمیز یا عوامل دیگر محیطی می تواند به طور مساوی یا حتی نقش قوی تری در پرورش و شکل دادن به میزان هوش و موفقیت تحصیلی داشته باشد.

در کلینیک چند تخصصی ساواژنوم تست هایی انجام می شود که با غیرتهاجمی ترین روش ممکن و فقط گرفتن نمونه بزاق دهانی از شما می توان استعداد تحصیلی شما و 250 ویژگی دیگر از شما را بر اساس DNA شما تشخیص دهد.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

ساوا مگ

مجله تخصصی ژنتیک

اشتراگ گذاری این مقاله:
نظر خود را بنویسید: